Kamila Splinter, doktorantka Szkoły Doktorskiej, z Katedry Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska, odbyła trzymiesięczny staż badawczy w Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf, Helmholtz Institute Freiberg for Resource Technology (HIF) w Niemczech. Nasza doktorantka pod czujnym okiem dr. Roberta Möckel szkoliła się z zakresu technik rentgenowskich m.in. proszkowej dyfrakcji rentgenowskiej (XRD) oraz fluorescencji rentgenowskiej (XRF). Techniki te są jednymi z podstawowych metod identyfikacji pigmentów żelazowych otrzymywanych przez Panią Kamilę w jej pracy doktorskiej. Oprócz tego, doktorantka miała również okazję wziąć udział w testach technologicznych i zapoznać się z metodami transferu technologii. W czasie wolnym postanowiła zwiedzić najbardziej znane zakątki Saksonii a pod koniec jej stażu także korzystać z uroków sławnych jarmarków bożonarodzeniowych. Możliwość zrealizowania stażu badawczego była możliwa dzięki IAESTE, a staż finansowany był przez HIF oraz DAAD.
Nie samymi podróżami człowiek żyje. Pani Kamila skupiała się głównie na dokładnym poznaniu technik rentgenowskich a także preparatyce próbek. W przyszłości, Pani Kamila zrealizuje część badań do swojego doktoratu we współpracy z Instytutem. Już teraz miała możliwość skorzystania z zaawansowanej aparatury, aby przeprowadzić niezbędne testy struktury otrzymanych przez nią materiałów (m.in. korzystała z mikroskopu obsługującego Helium Focused Ion Beam).
Freiberg to około 40-tysięczne miasteczko położone 40 km od Drezna. Zachwyca architekturą a także pozostałościami przemysłu górniczego i hutniczego, związanego z pozyskiwaniem srebra.
Jarmarki bożonarodzeniowe w Saksonii mają niesamowity klimat:
Lipsk
Drezno
We Freibergu znajduje się również wystawa minerałów – Terra Mineralia. Jest to jedna z największych wystaw na świecie. Znajdują się tam nawet okazy z Polski (głównie z regionu Dolnego Śląska).